Czym jest skrytka bankowa? Jak ją wynająć?

Jeśli posiadasz cenne przedmioty, z pewnością niejednokrotnie zastanawiasz się, czy miejsce ich przechowywania jest w pełni bezpieczne. Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania tego typu problemów. Jednym z nich jest umieszczenie pieniędzy w skrytce bankowej. W jaki sposób można to jednak zrobić? Czy rozwiązanie to jest szeroko dostępne i opłacalne? Serdecznie zapraszamy do naszego poradnika!

Skrytka bankowa – co to jest?

Skrytka bankowa to po prostu bezpieczna szafka umieszczona w skarbcu banku. Dostęp do skrytki ma jedynie osoba ją wynajmująca. W bankach instaluje się oczywiście dodatkowe zabezpieczenia, które czynią otworzenie szafki przez niepowołane ręce praktycznie niemożliwym. Ceny korzystania z tego typu usług są różne, lecz z reguły oscylują w granicach kilkuset złotych miesięcznie.

Kto może wynająć skrytkę bankową?

Skrytkę wynająć mogą pełnoletnie osoby fizyczne, prawne, a czasami także jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może dokonać tego na mocy dowodu osobistego, podczas gdy w przypadku cudzoziemców wymagany jest paszport. Formalności związane z wynajmem skrytki są bardzo proste, niemniej jednak omówimy je dokładniej na łamach kolejnego śródtytułu.

Skrytkę można posiadać także we dwie lub nawet więcej osób. Ponadto, istnieje możliwość ustanowienia pełnomocnika, który w razie nieobecności lub niedyspozycji najemcy będzie miał dostęp do danych dóbr. Pełnomocnictwo należy wykonać u notariusza. Gdy najemca skrytki umiera, jej zawartość może przejść na rzecz spadkobierców. Nie dzieje się to jednak automatycznie – podstawą dla takiego działania jest tylko i wyłącznie prawomocny wyrok sądu lub umowa podziału masy spadkowej sporządzona w formie aktu notarialnego.

W jaki sposób wynająć skrytkę bankową?

Niestety, nie każdy bank udostępnia swoim klientom usługę wynajmu skrytek. Poza tym w praktyce nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Co należy zatem zrobić, by wynająć sobie skrytkę bankową?

Tak jak zaznaczono w poprzednim śródtytule, ubiegać się o to może każda pełnoletnia osoba fizyczna, firma tudzież osoba prawna. Z usługi tej mogą skorzystać nawet cudzoziemcy legitymujący się paszportem. Jeśli spełniasz powyższe warunki, pozostaje Ci podpisanie umowy z bankiem. Udaj się zatem do placówki, która posiada w swoim budynku skrytki i poproś o przedstawienie Ci szczegółów oferty. Jeśli te z kolei Ci odpowiadają, zawiążcie umowę.

Niestety, wynajęcie skrytki w praktyce okazuje się być trudne, i to z dwóch powodów:

  • Po pierwsze, większość skrytek jest zajęta, a ich właściciele zazwyczaj nie rezygnują dostępu do nich. Co więcej, nawet gdy jakieś miejsce w sejfie się zwolni, zazwyczaj jest ono natychmiast zajmowane przez kogoś, kto czekał na swoją kolei zapisany w tak zwanej rezerwie.
  • Po drugie, banki z reguły nie tworzą nowych skrytek. Nie jest to przedsięwzięcie aż tak opłacalne jak dawniej.

Niestety, deficyt skrytek generuje kolejne utrudnienia. Jako że wolnych miejsc jest tak mało, banki oferują je zazwyczaj najbogatszym klientom oraz tym, którzy korzystają z usług premium.

A może skrytka za granicą?

Jeśli bardzo zależy Ci na wynajęciu skrytki bankowej, a oferty polskich banków nie zadowalają Cię, zainteresuj się tym, co mają do powiedzenia zagraniczne instytucje. Tak samo, jak cudzoziemcy mogą korzystać z tego typu usług w naszym kraju, tak też my możemy robić to w wielu innych państwach. Bardzo popularne destynacje to Czechy oraz Niemcy. Kraje te oferują wysoki poziom bezpieczeństwa skrytek, a jednocześnie znajdują się stosunkowo blisko. Ponadto, wiele osób korzysta z usług banków szwajcarskich. Uchodzą one za synonim bezpieczeństwa w branży ekonomicznej.

Co można przechować w skrytce bankowej?

Banki udostępniają listę przedmiotów, których w skrytce umieścić nie wolno. W praktyce jednak, nikt nie sprawdza skrytek wynajętych przez poszczególnych klientów, z związku z czym ciężko ocenić, czy ilu ludzi nie przestrzega obowiązujących wymagań. Tak czy inaczej, nie można w nich przechowywać:

  • broni,
  • narkotyków,
  • materiałów wybuchowych,
  • materiałów radioaktywnych,
  • przedmiotów zdobytych na drodze przestępstwa,
  • produktów, które mogą ulec rozkładowi.

Zanim dojdzie do umieszczenia przedmiotów w skrytce, na stosownej deklaracji należy poinformować bank o jej przyszłej zawartości. Od tego uzależnione jest udzielenie dostępu do sejfu o odpowiedniej wielkości.

Korzystanie ze skrytki

O zasadach korzystania ze skrytki bankowej można byłoby mówić wiele, zważywszy na to, że każdy bank posiada w tym względzie inne przepisy.

Bez względu jednak na okoliczności, skrytkę bankową z możemy otworzyć z reguły tylko i wyłącznie przy pomocy dwóch kluczy. Pierwszy to ten, który został nam udostępniony, a drugi to klucz główny, którym dysponuje bank. Poza tym, najpierw musimy zostać w wpuszczeni do sejfu, co nie może udać się bez pozwolenia pracowników placówki.

Należy pamiętać, iż banki z reguły nie posiadają duplikatów kluczy klientów. Jest to ważna informacja, jako że zgubienie klucza może poskutkować ingerencją ślusarza w sejfie, a ta oczywiście zostanie pokryta środkami właściciela skrytki.

Jeśli posiadasz dobra materialne, które chciałbyś przechować w bardzo bezpiecznym miejscu, wynajęcie skrytki bankowej wydaje się być najlepszą z możliwych opcji. Pamiętaj jednak, by uzbroić się w cierpliwość, jako że dostęp do takiej usługi jest obecnie znacznie utrudniony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *