Karta kredytowa. Czy warto ją mieć? Czy to się opłaca?

Ze statystyk wynika, że ponad 7 milionów Polaków posiada swoją własną kartę kredytową. Liczba ta jest zatrważająca, zważywszy na to, jak ogromną część polskiego społeczeństwa ona stanowi. Kiedy karty kredytowe weszły do obiegu, były one produktem dla osób o wyższy statusie finansowym. Wraz z rozwojem technologii oraz podniesieniem statusu ekonomicznego przeciętnego mieszkańca naszego kraju, tego typu usługi stały się jednak ogólnie dostępne. Czy opłaca się posiadać kartę kredytową? W jaki sposób z niej korzystać? Zapraszamy do lektury!

Karta kredytowa nie jest darmowa

Jeśli uważasz, że bank daje Ci swoje pieniądze za darmo, to jesteś w błędzie. Niestety, w świecie usług finansowych nie istnieje coś takiego jak „brak opłat”. Bank udziela klientowi limit finansowy ‘umieszczony’ na fizycznej karcie, niemniej jednak całkiem dobrze na tym zarabia.

Zanim jednak przeanalizujemy straty, jakie ponoszą właściciele kart kredytowych, przyjrzyjmy się dodatkowym opłatom, z których istnienia wielu nie zdaje sobie sprawy:

  • w przypadku niespłacenia kredytu w terminie, odsetki mogą wynieść od 16 do 19%;
  • wypłacanie pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej jest wysoce nieopłacalne, jedna taka transakcja może kosztować nawet 10 zł;
  • wiele banków nakłada na posiadacza karty dodatkowe opłaty operacyjne, wynoszą one zazwyczaj kilkadziesiąt złotych rocznie;

Co możesz zatem zrobić, aby ograniczyć wydatki związane z posiadaniem karty kredytowej?

Płać za kartę możliwie najmniej

Jeśli chcesz zapłacić za używanie karty kredytowej jak najmniej, a może nawet nic, pamiętaj o istnieniu tak zwanego okresu bezotsetkowego. Trwa on zazwyczaj od 50 do 60 dni. Oznacza to, iż kwota znajdująca się na karcie może zostać zwrócona bankowi w tym czasie bez naliczenia odsetek.

Załóżmy więc, że posiadasz kartę kredytową o wartości 5 tysięcy złotych i wydasz dwa tysiące w ciągu pierwszego tygodnia od jej nabycia. Będziesz miał wciąż od 43 do 53 dni (w zależności od banku) na zwrócenie wydanych pieniędzy tak, aby nie doliczono do nich odsetek.

Poza tym pamiętaj, że utrzymanie karty kredytowej jest łatwe głównie przez pierwszy rok – później wszystko staje się droższe. Aby korzystać z karty za darmo w ciągu 12 miesięcy od jej nabycia, z reguły wystarczy regularnie spłacać należności. Po upływie tego czasu wiele banków dodaje niestety kolejne wymagania, które należy spełnić, aby opłaty za posiadanie karty nie były naliczane.

Czy karta kredytowa to coś dla Ciebie?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie z bankiem umowy o kartę kredytową, zastanów się, czy to na pewno coś dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz czegoś w rodzaju długoterminowej pożyczki, lepiej poszukaj innych usług finansowych, które zaspokoją Twoją potrzebę. Karta kredytowa to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć stały dostęp do pieniędzy, których nie są w stanie zdobyć w inny sposób. Tak naprawdę odsetki naliczane w ten sposób są stosunkowo wysokie i znacznie mniej opłacalne niż jakikolwiek kredyt.

Im lepiej operujesz pieniędzmi na karcie kredytowej, tym chętniej bank będzie zwiększał Ci jej limit. Pamiętaj jednak, iż nie jest to dobrowolny akt pomocy klientowi, a raczej chęć zarobienia na nim. Im więcej dostaniesz pieniędzy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wydasz więcej, co z kolei utrudni Ci spłatę należności w terminie. Wówczas bank zarobi na Tobie najlepiej – w końcu na tym mu zależy.

Praktyczne rady dla posiadaczy kart kredytowych

Jeśli posiadasz kartę kredytową, a w rzeczywistości nie potrafisz się nią posługiwać, możesz sprowadzić na siebie kłopoty. Aby tego uniknąć, zastosuj się do kilku poniższych wskazówek:

  • Nie spuszczaj karty z oka. Zabranie karty kredytowej oraz przepisanie danych z niej to nie filmowa fikcja; takie sytuacje zdarzają się naprawdę. Kiedy płacisz więc za zakupy, uważaj na to, co dzieje się z Twoją kartą~
  • Ustaw limit transakcji. Dzięki temu nie stracisz kontroli nad pieniędzmi wydawanymi z karty.
  • Spłacaj jak najszybciej całe zadłużenie. Dzięki temu zapobiegniesz naliczeniu odsetek.
  • Zapisz w bezpiecznym miejscu wszystkie dane karty.
  • Ustaw automatyczną spłatę z konta bankowego. Istnieje możliwość automatycznego uzupełniania pieniędzy z karty. Dzięki temu nie przegapisz terminu spłaty.
  • W przypadku utracenia karty, należy zgłosić to policji oraz zastrzec kartę w banku.

Jeśli potrzebujesz stałego i szybkiego dostępu do pieniędzy, których nie jesteś w stanie oszczędzać na bieżąco, karta kredytowa może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem problemu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt, dowiedz się o nim absolutnie wszystkiego. W przeciwnym razie, kupisz kota w worku. I to bardzo drogiego. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *