Nawyki zakupowe, które pomogą Ci oszczędzać

Wydawanie pieniędzy to oczywisty element naszej codzienności. Jedzenie, transport, ubrania oraz dziesiątki usług, z których korzystamy, pociągają za sobą ciągłe i to niemałe wydatki. Czasami jednak ‘zapędzamy się’ w codziennym pędzie zakupowym, przez co zaczynamy wydawać coraz więcej pieniędzy – podczas gdy poziom naszego życia wcale nie ulega zmianie. Co zrobić, aby nie popaść w taką pułapkę? Co z kolei, gdy już dałeś się w nią złapać? W niniejszym wpisie poddaliśmy analizie kilka dobrych zwyczajów zakupowych, które zastosowanie przyniesie Ci spore oszczędności. Zapraszamy do lektury!

Lista zakupów

Być może zabrzmi to prozaicznie, niemniej przygotowywanie listy zakupów  spożywczych oraz trzymanie się jej, to świetny sposób na gromadzenie oszczędności. Co więcej, warto podejść do kwestii tygodniowego jadłospisu w sposób przemyślany. Planowanie głównych posiłków z kilkudniowym wyprzedzeniem pomoże Ci tworzyć dokładne listy zakupowe, co obniży wysokość Twoich wydatków.

Robienie zakupów przez Internet

Obecnie przez Internet można kupić praktycznie wszystko. Sklepy on-line oferują nam nawet produkty spożywcze, co w wielu przypadkach okazuje się wysoce opłacalnym rozwiązaniem. Kupując przez Internet pamiętaj jednak, by nie przywiązywać się bezcelowo do jednego serwisu. Ogromna różnorodność rynkowa pozwala na wybór najlepszej opcji spośród tysięcy. Temat ten rozszerza kolejny śródtytuł.

Promocje internetowe oraz porównywarki cenowe

Skoro zdecydowałeś już, iż będziesz kupował w Internecie, aby oszczędzać więcej pieniędzy, z pewnością zastanawiasz się, gdzie szukać najlepszych okazji. Serwisy takie jak Allegro lub OLX to rzecz jasna rynkowi potentaci, którzy z reguły oferują swoim klientom najszerszy wybór. Nie zawsze jednak jest to równoznaczne ze znalezieniem produktów w najniższej cenie.

Najlepsze internetowe porównywarki cen to Ceneo, Skąpiec oraz Nokaut. Możesz przeszukać tam praktycznie wszystkie produkty sprzedawane w sieci. Ponadto, serwisy tego typu pozwalają na zapoznanie się z opiniami osób, które dokonały już zakupu, a także podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Co więcej, warto zainteresować się serwisami, które specjalizują się w wyszukiwaniu najlepszych ofert. Warto regularnie odwiedzać na przykład stronę internetową www.pepper.pl, na której to wszyscy użytkownicy mogą dzielić się ze sobą ciekawymi znaleziskami z sieci. Pojawia się tam wiele niewiarygodnie korzystnych ofert!

Używanie karty kredytowej

Jeszcze do niedawna karta kredytowa stanowiła synonim luksusu, niemniej jednak pogląd ten odchodzi powoli do lamusa. Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z ‘plastiku’ można regularnie zarabiać małe kwoty, które przyjemnie zasilą domowy budżet. Dla przykładu, wiele kart kredytowych objętych jest usługą Moneyback. Polega ona na zwracaniu klientowi kilku procent od wydanych pieniędzy – o ile oczywiście wydał je posługując się plastikiem. Można oszczędzić w ten sposób nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Poza tym wiele kart kredytowych pozwala na naliczanie punktów korzyści, które następnie można wymienić na zniżki w konkretnych sklepach, liniach lotniczych i tym podobnych.

Robienie zakupów poza sezonem

Taktyka ta wymaga planowania, niemniej jednak potrafi przynieść spore oszczędności. Potrzebne nam produkty, takie jak ubrania, elementy wyposażenia domu lub samochodu, czy też liczne usługi można nabyć w znacznie niższych cenach, o ile szukamy ich w momencie najniższego popytu. Dla przykładu, kurtki zimowe znanych marek sprzedawane na wiosnę potrafią być nawet o połowę tańsze, niż te same egzemplarze kilka miesięcy wcześniej. Zasada ta tyczy się praktycznie każdej dziedziny rynku.

Kupowanie rzeczy używanych

Wiele osób brzydzi się na samą myśl używania jakiegoś przedmiotu ‘po kimś’. Uwierz nam jednak, że liczne korzyści finansowe z tego płynące przyćmiewają wszelkie inne niedogodności. Kupując używane ubrania, sprzęt elektroniczny oraz wiele innych rzeczy, można oszczędzić ogromne sumy. Co więcej, mnóstwo osób traktuje rynek wtórny jako sposób na dorobienie sobie do pensji, sprzedając nabyte tanio przedmioty w wyższych cenach.

Kupowanie rzeczy ‘do podziału’

Załóżmy, że otrzymasz ogromną zniżkę na opony zimowe, jeżeli kupisz zestaw skórzanych futerałów na fotele auta. Niestety, nie są Ci one zupełnie potrzebne, a taka okazja może się nie powtórzyć. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Dowiedz się, czy ktoś z Twoich znajomych nie potrzebuje nowych obić na samochodowe fotele. Wówczas dokonacie zakupu ‘na spółkę’, co będzie się świetnie opłacało każdej ze stron.

Mądre zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy należy wypracować – nie przychodzą one łatwo. Spróbuj jednak zastosować się do rad zawartych w niniejszym artykule, a sam zobaczysz, jak Twoje oszczędności rosną! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *