Spirala zadłużenia. Czym jest? Jak się przed nią chronić?

Spirala zadłużenia to zjawisko, które łapie w swoje szpony coraz więcej ludzi. Odziera ono z godności i doprowadza do finansowej upadłości pozostawiając bez nadziei na wyjście z fatalnej sytuacji. Jak zdefiniować spiralę zadłużenia? Co zrobić, by móc się przed nią ochronić? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia to nie tylko posiadanie wielu długów, których spłacenie nie jest możliwe. Mając oszczędności, teoretycznie można żyć przez pewien czas ponad stan, nie wpadając w spiralę zadłużenia. Bez dwóch zdań znajdują się w niej jednak osoby, które muszą zaciągnąć dug B, aby spłacić dług A. Pożyczanie pieniędzy w celu oddania pieniędzy to bardzo zła praktyka, która prowadzi jedynie do finansowej upadłości.

Osoby, które dały się porwać wirowi spirali zadłużenia z reguły zaczynają niewinnie. Jakieś nieprzewidziane wydarzenie – zazwyczaj negatywne – powoduje, iż zadłużony nie może spłacać należności. Aby pozornie uwolnić się z problemu zaciąga ona kolejny dług, lecz niestety – wkrótce trzeba spłacić i jego. Idąc tym tokiem rozumowania wielu ludzi zadłużyło się w kilkunastu miejscach, mając nadzieję, że w ten sposób rozwiążą problem. Niestety, im więcej jesteś winien, tym mniej możesz oddać, podczas gdy odsetki rosną coraz szybciej.

Problem na skalę kraju

Jeśli popadłeś w spiralę zadłużenia, nie jesteś sam. Życie za nieswoje pieniądze to problem na skalę całego kraju, o ile nie świata. Na listach dłużników nie wypełniających swoich zobowiązań znajduje się grubo ponad 2 miliony Polaków. Łącznie są oni zadłużeni na kwotę sięgająca 40 miliardów złotych. Żeby tego było mało, kilkaset tysięcy naszych rodaków posiada zobowiązania, które przewyższają ich zarobki kilkukrotnie. Oznacza to, że po prostu nie są oni w stanie spłacić swoich należności. Dodatkowo, niemalże połowa Polaków posiada jakiś kredyt. Samo w sobie nie jest to złe, niemniej jednak każde zadłużenie sprzyja kłopotom bardziej, niż jego brak…

Warto wspomnieć w tym miejscu o jeszcze jednym problemie, jakim jest szybko rosnąca liczba tak zwanych parabanków. Są to instytucje finansowe zajmujące się udzielaniem szybkich pożyczek (chwilówek). Zasady, na jakich funkcjonują parabanki oraz przepisy opisujące proces pożyczania pieniędzy, nie zawsze są jasne. Z tego powodu wiele osób musi zwracać ogromne odsetki, których naliczenia w ogóle się nie spodziewały.

Co zrobić, by wyjść ze spirali zadłużenia?

Aby wyjść ze spirali długów, musisz przede wszystkim zmienić nastawienie do finansów osobistych. Być może brzmi to absurdalnie, jako że spodziewałeś się w tym miejscu bardziej „realnej” porady, niemniej jednak jest to pierwszy krok, jaki będziesz musiał uczynić na swojej długiej drodze do nowego życia.

Przestań brać nowe pożyczki na spłacenie kolejnych i wypisz wszystkie kwoty (wraz z oprocentowaniem), które musisz zwrócić wierzycielom. Poza tym opracuj budżet domowy. Określ woje wydatki, a także przychody. Choć z pewnością trudno będzie Ci ‘spojrzeć liczbom w twarz’, jeżeli chcesz wyjść ze spirali długów, wcześniej czy później musisz to zrobić. Jeśli już wiesz, ile Ci brakuje, możesz także ustalić, na jakie raty musisz rozłożyć posiadane zadłużenia. Rozłożenie należności na raty, to temat na oddzielny artykuł, niemniej jednak jest to konieczne, aby spłacić wierzycielom wszystko, co im się należy. Aby było to możliwe, udaj się do przedstawicieli firm pożyczkowych, z którymi masz na pieńku i przedstaw otwarcie swoją sytuację. Być może konieczne okaże się złożenie odpowiedniego związku o rozłożenie pożyczki na raty, niemniej jednak z pewnością dojdziecie do wspólnego konsensusu.

Spłacenie wierzycielom całości długu z pewnością nie będzie proste. Pamiętaj jednak, że wierzycielom bardziej zależy na Twoich pieniądzach, niż upadłości. Choćby spłacenie długu miało więc zająć lata, jego wartość zwiększyć się kilkukrotnie, firmie pożyczkowej wciąż się to opłaca. Zaproponuj wierzycielowi dogodne dla Ciebie warunki współpracy, a z pewnością się uda! Niestety, mimo wszelkich starań, Twoje obecne zarobki mogą okazać się niewystarczające. Skąd wziąć brakujące pieniądze? Postaraj się o podwyżkę, znajdź inną pracą lub pracuj w dwóch miejscach jednocześnie. Sposobów na znalezienie dodatkowego źródła dochodu jest wiele – pytanie brzmi, czy aby tylko chcesz je znaleźć.

Mamy nadzieję, że porady zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci wyjść ze spirali zadłużenia. Czeka Cię trudne zadanie, niemniej jednak nie jest ono niewykonalne. Planuj i działaj z rozwagą, a wszystko się ułoży! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *