Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny ?

Kredyt hipoteczny jest rodzajem kredytu długoterminowego, który zaciąga się na potrzeby budowy, albo zakupu nieruchomości, którego zabezpieczeniem będzie posiadaną przez kredytobiorcę hipoteka. Dokładniej rzecz ujmując, kredyt hipoteczny może być wydatkowany na :

 • kupno domu jednorodzinnego, albo mieszkania,
 • wykupienie mieszkania   zakładowego, albo komunalnego,
 • spłatę kredytu zaciągniętego na poczet zakupu mieszkania.

W przypadku gdy chcemy wybudować, wykończyć, czy przeprowadzić remont mieszkania, albo domu jednorodzinnego mowa jest o kredycie budowlano-hipotecznym. Różni się on od zwykłego kredytu hipotecznego chociażby tym, że nie wypłaca się go jednorazowo, ale w częściach zwanych transzami.

Istota kredytu hipotecznego

Chyba każdy, kto pragnie rozpocząć życie na swój własny rachunek marzy o własnym miejscu zamieszkania. Niemniej jednak marzenie to jest kosztowne i nie każdy posiada na tyle duże oszczędności, aby je spełnić. Obecnie nierzadko możemy usłyszeć stwierdzenie, że znacznie lepiej jest kupić własne mieszkanie, aniżeli wynajmować je od kogoś za pieniądze. Koszty miesięcznego wynajmu są często porównywalne z ratami kredytu hipotecznego.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam banki, które oferują kredyty hipoteczne, stanowiące obecnie najpopularniejszy sposób na pokrycie kosztów zakupu mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Praktycznie rzecz ujmując, w ofercie każdego banku znajdziemy wiele rodzajów kredytów hipotecznych, co jest głównie wynikiem atrakcyjności takiego produktu dla banku. Długi czas (jest to czasami nawet kilkadziesiąt lat) wiążący obie strony umowy, a także zabezpieczenie w postaci hipoteki stanowi regularne źródło dochodów dla banków. Z kolei dla wielu osób to jedyny sposób na posiadanie swojej własnej nieruchomości.

Rodzaje kredytów hipotecznych

Banki oferują nam wiele rodzajów kredytów hipotecznych. Można wyróżnić między innymi :

 • kredyty na zakup, albo budowę domku rekreacyjnego,
 • kredyt na budowę garażu, albo też innego budynku użytkowego,
 • kredyt na zakup mieszkania lokatorskiego,
 • kredyt na działkę pod zabudowę,
 • kredyt na remont i zabudowę,
 • kredyt na budowę domu,
 • kredyt mieszkaniowy.

Proces uzyskania kredytu hipotecznego

Osoby, które planują starać się o dostanie kredytu hipotecznego zmuszone być przede wszystkim bardzo cierpliwe. Kredyt hipoteczny bowiem nie ma żadnych cech wspólnych z pożyczką gotówkową, którą łatwo jest uzyskać nawet w tym samym dniu, w którym podjęło się decyzję o jej zaciągnięciu.

Cały proces starań, aż do momentu przyznania przez bank kredytu hipotecznego jest bardzo czasochłonny, jak i wymagający poświęcenia mu sporo naszego zaangażowania i uwagi. Proces ten może zostać przedstawiony w kilku fazach :

 • wybór właściwego banku,
 • podpisanie umowy przedwstępnej na dom, albo też mieszkanie,
 • zgromadzenie ogółu dokumentów, które wymagane są przez bank,
 • uzupełnienie wniosku kredytowego i złożenie go razem z wymaganymi przez bank dokumentami,
 • oczekiwanie na decyzję kredytodawcy, które może obejmować również uzupełnienie brakujących dokumentów,
 • podpisanie umowy do kredytu hipotecznego,
 • przyznanie kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytowa

Tak jak w przypadku każdego innego kredytu, warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa, czyli po prostu zdolność do spłacenia rat całego zobowiązania, jak i odsetek w każdym z ustalonych terminów.

Nasza zdolność kredytowa będzie obliczana i szacowana przez bank na podstawie wielu różnych informacji, które od nas uzyska, jak chociażby wysokość naszych comiesięcznych zarobków, albo wielkości innych zobowiązań kredytowych, oraz terminowości i przestrzegania terminu ich spłaty. Dlatego też wszystkie informacje na nasz temat, które przekazujemy do banku muszą być prawdziwe. Należy pamiętać przy tym, że bank jest w stanie zweryfikować wszystkie najbardziej dla niego istotne informacje korzystając z bazy danych takich instytucji jak Biuro Informacji Gospodarczej, albo Biuro Informacji Kredytowej.

Zapraszamy do dyskusji na: http://www.ekspertbudowlany.pl/forum/id13,it2997

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *